Шановні громадяни України!
З 8. 8. 2022 року ми знову приймаємо заявки на включення до курсу чеської мови для біженців. Навчання буде проводитись один чи 2 рази в тиждень (90 хвилин). Курс буде відкритий впродовж тижня від 20. 9. 2022.
Надішліть електронний лист із ім’ям, прізвищем та віком заявника (заявників) на адресу kabcest@phil.muni.cz. Потім ви будете запрошені до Кабінету чеської мови для іноземців для реєстрації. Запити оброблятимуться в тому порядку, в якому ми отримаємо ваш електронний лист. Особи, які прийдуть без попереднього запрошення, не будуть прийняті на курс. Курс призначений для осіб, старших 16-ти років та можуть підтвердити штампом чи візою в паспорті, що він/вона є українським біженцем.
Кількість місць в курсі обмежена.

Kabinet češtiny pro cizince

Historie pracoviště

V roce 1967 se prvně otevřely brány Letní školy slovanských (bohemistických) studií na půdě Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (v letech 1960 – 1990 Univerzity Jana Evangelisty Purkyně). Letní škola slovanských (bohemistických) studií tehdy přivítala prvních dvacet pět příznivců českého jazyka jako jazyka cizího. Od r. 1967 se každoročně v letních měsících setkávají lidé z celého světa na Masarykově univerzitě, aby celý měsíc zasvětili tajům našeho krásného jazyka, navazovali nová přátelství, jejichž pojítkem se stává právě všudypřítomná čeština.

Po roce 1989 však již rozšiřujícímu se zájmu o bohemistiku neodpovídaly pouze měsíční kurzy, a tak na pětadvacetiletou tradici letních škol navázal v r. 1993 svým založením pod křídly Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Kabinet češtiny pro cizince. Letní škola se stala vlajkovou lodí tohoto pracoviště, které nabízí různé formy studia českého jazyka, literatury a kultury v průběhu celého akademického roku, a to od kurzů určených pro veřejnost, přes jazykovou přípravu zájemců o studium na českých vysokých školách až po denní bakalářské studium oboru Čeština pro cizince.

„Řeč je sama duše a kultura národa.“

Karel Čapek

Kabinet v číslech