Шановні громадяни України,
Кабінет чеської мови для іноземців приймає заявки на участь у вже розпочатих безкоштовних курсах чеської мови для українських біженців, які проходять раз на тиждень.
Якщо ви зацікавлені, будь ласка, напишіть нам на електронну адресу kabcest@phil.muni.cz і чекайте на запрошення для написання вступного тесту.
Курси призначені для тих, хто може підтвердити свій статус українського біженця штампом або візою в паспорті.
Кількість місць на курсах обмежена.

Kabinet češtiny pro cizince

Historie pracoviště

V roce 1967 se prvně otevřely brány Letní školy slovanských (bohemistických) studií na půdě Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (v letech 1960 – 1990 Univerzity Jana Evangelisty Purkyně). Letní škola slovanských (bohemistických) studií tehdy přivítala prvních dvacet pět příznivců českého jazyka jako jazyka cizího. Od r. 1967 se každoročně v letních měsících setkávají lidé z celého světa na Masarykově univerzitě, aby celý měsíc zasvětili tajům našeho krásného jazyka, navazovali nová přátelství, jejichž pojítkem se stává právě všudypřítomná čeština.

Po roce 1989 však již rozšiřujícímu se zájmu o bohemistiku neodpovídaly pouze měsíční kurzy, a tak na pětadvacetiletou tradici letních škol navázal v r. 1993 svým založením pod křídly Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Kabinet češtiny pro cizince. Letní škola se stala vlajkovou lodí tohoto pracoviště, které nabízí různé formy studia českého jazyka, literatury a kultury v průběhu celého akademického roku, a to od kurzů určených pro veřejnost, přes jazykovou přípravu zájemců o studium na českých vysokých školách až po denní bakalářské studium oboru Čeština pro cizince.

„Řeč je sama duše a kultura národa.“

Karel Čapek

Kabinet v číslech